step

          STEPY

 

 

 

 

 

 

 

  Formacja roślinna, zwykle wielogatunkowa, ale pozbawiona drzew. W pokrywie roślinnej znaczną rolę odgrywają trawy, którym towarzyszą kseromorficzne rośliny zielne, rzadko także krzewy.

Największe na świecie ,,królestwo stepów'' ciągnie się od południowo-wschodniej Europy na Ukrainie aż do środkowej Azji w Kazachstanie i Mongolii.Występują też w Ameryce Północnej i Ameryce Południowej.



                                                          KLIMAT


Warunki klimatyczne na stepach są surowe.Zimy są tam mroźne z niewielkimi opadami śniegu.
Latem temperatury są wysokie , a opady niewielkie.Roczna suma opadów jest mała.Gorące i suche wiatry na stepach Ukrainy i Kazachstanu nazywa się suchowiejami. Powodują one wzrost temperatury powietrza i spadek wilgotności.

Warunki klimatyczne panujące na stepach mają wpływ na sezonowe zmiany wyglądu. Niedostatek wody spowodowany niskimi opadami sprawia, że obszary stepowe są bezleśne. Wiosną gdy stopnieje śnieg , gleba jest wilgotna. Zaczyna się intensywny rozwój roślinności stepowej. Latem niewielkie opady dają wilgoć, lecz suchowieje zwiększają parowanie gleby. W skutek tego wiele roślin wysycha i step staje się szary. Jesienią temperatura  spada i zmniejsza się parowania. Robi się wilgotno i część roślin ponownie się zieleni.






                                               CZARNOZIEMY



Pod koniec jesieni roślinność obumiera i szybko się rozkłada. Tworzy się gruba warstwa próchnicy. W takich warunkach powstają żyzne gleby-czarnoziemy.
Czarnoziemy stepowe należą do najżyźniejszych gleb na świecie.








                                                       ROŚLINY

Główną roślinnością stepów są trawy wyrastające w kępkach. Pomiędzy nimi pojawia się wiele stepowych kwiatów: jaskry, zawilce, tulipany stepowe, miłki wiosenne. Stepy zmienią kolor np. druga połowa kwietnia: tulipany, wiosnówka, miłki, mokrzycznik baldaszkowty. Druga połowa kwietnia: sasanki, niezapominajki. Czerwiec: koniczyna. Lipiec: przytalia właściwa, chaber ruski. Sierpień: woale. Wrzesień: krzewy wrotyczne, mech. Wszystkie rośliny przystosowały się do przetrwania okresu letniej suszy dzięki wodzie zgromadzonej w korzeniach.

                                                   

                                                 ZWIERZĘTA

 Dzięki obfitości zielonego pokarmu żyje tu wiele zwierząt roślinożernych: antylopy, dżerjan, suchak, dziki osioł. Wpłynęły one na kształtowanie terenu dzięki wdeptywaniu w ziemię nasion drzew i krzewów. Jak również liczne gryzonie kopiąc nory i kryjówki w ziemi np. susły, świstaki, norki, bobak. Występują tu również: wilki, lisy, gronostaje. Ptaki: drop, cietrzew, przepiórka, myszołowy i sowy. Dzięki mrówką, które rozkładają materię organiczną i powodują powrót substancji odżywczych do gleby, co zwiększa jej żyzność. 

 

 





Komentarze